Citromfű

Citromfű (Melissa officinalis)

Népi elnevezései: orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.űA növény jellemzői

Az ajakosvirágúak családjába tartozik, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. Az erősen szétágazó citromfűcserje 30-70 cm magasra nő, levelei keresztben átellenesen állnak, nyelük kb. 2 cm hosszú, virágai álörvökben állnak, kicsinyek, pártájuk fehér. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható.

Herbája: virágos hajtása és levelei

Gyűjtés: Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket a virágzás kezdetén, július-augusztusban. A növény hatóanyagai: illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav, nyálka, szaponin, B- és C-vitamin, foszfor, szilícium (kovasav formájában), ásványi sók, kálium, magnézium. A kovasav a fehérvérsejtet emeli.

Hatások: elsősorban nyugtató, vegetatív harmonizáló hatással rendelkezik, de vírusölő hatása is van.

Gyógyászati felhasználása

Belsőleg

A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is. Hatásosságát a legkülönfélébb kórképekben az magyarázza, hogy a testi panaszok nagy része – legalábbis részben – lelki eredetű. A citromfű ugyanis elsősorban a nyugalom gyógynövénye, idegnyugtató hatású. A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított, illóolaja pedig baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású. A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását idegrendszeri eredetű alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság esetén javallja. A citromfű különösen akkor hatásos, ha a stressz gyomorvagy emésztőrendszeri panaszokat okoz. Ilyenkor oldja a gyomortáji szorítást, a bélgörcsöket, a szorongás következtében fellépő hasmenést, javítja az étvágyat. Ha vizsga vagy előadás miatt a szorongástól nem tudunk elaludni, a citromfű teával nyugodt, könnyű álmot biztosíthatunk magunknak. Diákoknak is jó segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Feszült, stresszes időszakokban, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfűkúrát esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lesz, talán még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk. Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is. A hasnyálmirigy inzulintermelését kíméli, ezért cukorbetegeknek is jó. Bélfekélyre is kiváló, mert „U” vitamint tartalmaz.

Külsőleg

Illóolaja vírusölő tulajdonságát külsőleges alkalmazással használhatjuk ki. Krémet is készítenek belőle, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Övsömör okozta panaszok enyhítésére is használhatjuk, ha egy teáskanálnyi olívaolajhoz adunk 5 csepp illóolajat, és ezt masszírozzuk be az érintett bőrfelületre. Fejfájás esetén – különösen ha azt stressz, idegfeszültség okozza – a tinktúrájával dörzsölhetjük be a halántékot. Túlfeszített izmaink is ellazíthatók egy relaxáló masszázzsal, ha a masszázsolajhoz a citromfű olaját keverik. Egy különösen feszített munkanap vagy idegborzoló autóút után kitűnő feszültségoldó hatású egy citromfüves fürdő. Kisgyerekes anyukák is jó eséllyel tudják lecsillapítani a picit egy citromfű-fürdővel, ha a túlzott fáradtságtól nyűgös, izgága, és már nem lehet bírni vele.

Elkészítése

Citromfű tea: 3 teáskanálnyi citromfű-levelet 0,25 liter forró vízzel leforrázunk, 10 perc állás után le szűrjük. Naponta 2-3 csészével fogyasszunk 4-6 héten át. Citromfű fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt. Citromfű tinktúra: 4 teáskanálnyi citromfűre öntsünk 1dl 40%-os pálinkát vagy vodkát. Két hétig szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd leszűrjük. Sötét, jól záródó üvegben tároljuk. Citromfű olajos bedörzsölő: 1 teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a fájó bőrfelületet. Kombinációk más gyógynövényekkel: Jól kombinálható más nyugtató hatású gyógynövényekkel pl. levendulával, komlóval. Szinte bármilyen teakeverékbe betehetjük, hiszen a legtöbb betegségnek van lelki háttere is. És az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt ad a belőle készített italoknak.