Putyinnak tudomásul kell vennie, hogy a Szovjetunió már nem állítható vissza. Így ha a volt tagállamok a Nyugat felé való integrációt választják, azt el kell fogadnia. Tehát, ha csatlakozni akarnak az Európai Unióhoz, azt mindenfajta orosz retorzió nélkül, békésen megtehessék.
Abban viszont igaza van Putyinnak, ha ágál a NATO katonai szövetség terjeszkedése ellen, legfőképpen ha az közvetlenül a földrajzi határainál valósul meg. Kiváltképpen akkor jogos a felháborodása, ha ezen országokban olyan NATO támaszpontok létesülnek, ahol nukleáris töltettel rendelkező, nagy hatótávolságú rakéták is telepítésre kerülnek. Ez a közvetlen biztonságát fenyegető manőver, nyilván ellenlépésekre készteti, ami magában hordozhatja egy harmadik nagy háború kirobbanását. Ez sem a Nyugatnak, sem Oroszországnak, és ázsiai szövetségeseinek sem érdeke. Így aztán mindkét félnek önmérsékletet kell tanúsítania.
De mi van Ukrajnával? Valóban, Ukrajnának a NATO-hoz való közeledése volt a jelenleg zajló orosz-ukrán háború kirobbanásának a legfőbb oka? Fenéket! Elsősorban a nyugati befektetések – a Biden családnak is jelentős befektetései vannak Ukrajnában – és a termőföldek külföldi tulajdonba adása. S itt álljunk meg egy pillanatra. Ukrajnában a legnagyobb földtulajdonosok az oligarchák és a különféle külföldi – főként európai és észak-amerikai – érdekeltségek keverékéből állnak.
A tíz legnagyobb társaság, akiknek a tulajdonában vannak az ukrán termőföldek: Kernel Holding S.A. (Luxemburg), UkrLandFarming (Ciprus), MHP S.E. (Ciprus), TNA Corporate Solutions LLC (USA), NCH Capital (USA), Astarta Holding N.V. (Hollandia), Industrial Milk Company (IMC) S.A. (Luxemburg), PIF Saudi (Szaúd-Arábia), Agroton Public Limited (Ciprus), Nibulon (Ukrajna).
A legnagyobb részvénytársaság, a Kernel Holding S.A. (Luxemburg) tíz legnagyobb tulajdonosai: Namsen Ltd. (owned by founder Andrii Verevskyi) (Ciprus), Cascade Investment Fund (Kajmán- szigetek), Kopernik Global Investors LLC (USA), Heptagon Capital LLP (Nagy-Britannia) Vanguard Group Inc. (USA), Dimensional Fund Advisors LP (USA), Norges Bank Investment Management (Norvégia) NN Investment Partners Holdings N.V. (Hollandia), GAMMA PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Lengyelország), Grantham Mayo Van Otterloo & Co. LLC (USA).
A részvényeseken és befektetőkön túl az, hogy ki ellenőrzi a legnagyobb agrárcégeket a cégek eladósodottságának mértékétől is függ. Ez néhány vállalat esetében igen jelentős, ami a hitelezőknek bizonyos szintű ellenőrzést biztosít a cégek működése és eszközei felett. Ezeknek a társaságoknak és részvényeseinek a legtöbb hitelt nyújtó bank, az Európai Újjáépítési és fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB), és a Világbank, International Finance Corporation (IFC).
Nyilván az itt megtermelt mezőgazdasági termékeket – legfőképpen a gabonát – el is kell tudni adni valahol. Legkézenfekvőbb az európai és az észak-amerikai piac. Hatalmas pénzekről van szó. A tulajdonosoknak, a részvényeseknek, s az őket finanszírozó bankoknak semmi sem drága, hogy akaratukat keresztülvigyék akár az Unió brüsszeli vezetésén, vagy a Biden-adminisztráción. Meg is tették, teszik, így amikor 2022-ben majdnem pecsét került az orosz-ukrán konfliktus békés megoldására, a Nyugat mégis egy proxy háború mellett döntött, félve egy oroszbarát ukrán vezetés által a múltban elkótyavetélt termőföldek eladásának a felülvizsgálatára. Ezek szigorúan gazdasági érdekek, az ukrán NATO csatlakozás ebben az esetben egy tizedrangú kérdés.
Tehát kitört a háború Oroszország és Ukrajna között, s az amerikai fegyvergyártók meglátták benne a nagy üzletet, s beszálltak lobbistaként a Biden kormányzat győzködésébe, hogy vegye rá az Európai Uniós, meg úgy általában a Nyugati szövetségeseit, hogy a hadrendbe állított fegyvereiket küldjék Ukrajnába, ezáltal megnyitva a rést, az új fegyverek vásárlására, amit az amerikai fegyvergyártók készek kielégíteni.
De már Ukrajna háború utáni újjáépítésére is bejelentkezett a legnagyobb amerikai konszern, a BlackRock, akik egyre izgatottabbak az orosz előretörésektől, amik folyamatosan ukrán területek elvesztését jelentik. Még a végén nem marad mit újjáépíteni. Így aztán várható – mivel az amerikai fegyvergyártók már jól laktak – hogy átadják a terepet a BlackRock-nak, s ők elindítanak valamiféle békefolyamatot, hogy akár Ukrajna területi veszteségeit is elfogadva rávegyék a Biden kormányzatot, vagy az esetlegesen győztes republikánus Trump kormányzatot a békekötésre Ukrajna és Oroszország között.
Így aztán az ukrán termőföldeket birtokló nagyvállatok, s az őket finanszírozó nagybankok, a még megmaradt földjeikkel, az amerikai fegyverlobbi, s a BlackRock hatalmasságai, valamint Oroszország megegyezik valamiféle békében, amivel mindenki úgy-ahogy jól jár, s lezárják végre ezt a véres testvérháborút. Hogy a végletekig kiszipolyozott, megtizedelt ukrán emberekkel mi lesz, vagy az ukrán nacionalisták nagyhatalmi álmaival mi lesz, ki érdekel? Talán megtanulják egy örök életre, hogy a nagyhatalmak játszmáiban pofozógépnek beállni, nem igazán kifizetődő dolog…